اقداماتی برای سلامتی ستون فقرات

اگر می‌خواهید در مورد سلامتی ستون فقرات خود بیشتر بدانید، حتما نگاهی به این ویدئو بیندازید. نکاتی نظیر حمل صحیح کوله پشتی، نشستن صحیح روی صندلی ماشین، استفاده صحیح از تلفن همراه، شیوه صحیح بلند کردن اجسام سنگین و نشستن صحیح پشت کامپیوتر را در این ویدئو مشاهده خواهید کرد. بهتر است برای مطالعه بیشتر، مطالب این صفحه را نیز از دست ندهید.

352 بازدید
08/اردیبهشت/1397
00:01:08
اشتراک گذاری
4

ضربه خوردن به کمر خیلی مرسوم است. ما به دلایلی از قبیل سوانح رانندگی، بی احتیاطی در محل کار، سقوط، زمین خوردن و... به کمر خود آسیب وارد می‌کنیم. خیلی افراد را می‌شناسید که دچار کمردرد هستند. جالب است بدانید بیش از نیمی از مردم دنیا به آن دچار هستند. تصور نکنید کمردرد تنها به دلیل بد خوابیدن و یا بلندکردن وسایل سنگین به‌وجود می‌آید. حتما توصیه‌هایی که در ادامه مقاله ذکر شده است را با دقت بخوانید تا سلامتی کمرتان را تضمین کنید.

لباس‌هایتان را درست تا بزنید

لباس‌هایتان را درست تا بزنید

وقتی به حالت نشسته روی مبل هستید با چرخاندن کمر به چپ و راست و تا کردن لباس‌ها در این وضعیت، اثر بدی روی مهره‌های پایین کمر شما وارد خواهد شد. حتما در وضعیت نشسته رو صندلی و با کمری صاف این کار را انجام دهید.


کفش نامناسب باعث آسیب رساندن به کمر می شود

تا حد امکان از پوشیدن کفش‌های نامناسب خودداری کنید

کفش‌های پاشنه بلند و یا دمپایی‌های لا انگشتی باعث بی‌ثباتی پا و آسیب رساندن به کمر می‌شوند. باید بدانید‌ کفش‌های پاشنه بلند باعث خم شدن کمر و به مرور باعث گرفتگی ماهیچه‌های ستون فقرات خواهد شد.


از انجام ورزش هایی که می توانند به کمرتان آسیب برسانند، اجتناب کنید

از انجام ورزش‌هایی که می‌توانند به کمرتان آسیب برسانند، اجتناب ورزید

  • دراز و نشست: دراز و نشست برای تقویت عضلات شکم توصیه می‌شود، اما اگر عضلات شکم ضعیف باشد و اگر این تمرین درست انجام نشود با افزایش قوس کمر و فشار به دیسک، به ستون فقرات کمر آسیب وارد می‌گردد.
  • بالا بردن مستقیم هر دو پا: این تمرین نیز به عنوان روشی برای تقویت عضلات شکم صورت می‌گیرد، اما اگر حین تمرین عضلات شکم خسته شوند یا عضلات ضعیف باشند این حرکت باعث افزایش قوس کمر و فشار به دیسک بین مهره‌ای در ناحیه‌ی کمری می‌شود.
  • برخی حرکت‌های گردن: یادتان باشد حرکت‌های چرخش گردن باید به آرامی انجام شود. در این تمرین از خم-کردن گردن به عقب جدا پرهیز کنید چراکه این تمرین غلط به خصوص در افراد سالمند یا افرادی که بیماری روماتیسم مفصلی دارند خطرناک است.

روی شکم خود نخوابید

یک تکان ناگهانی در افرادی که کمر درد مزمن دارند و بر روی شکم خود خوابیده‌اند، باعث ایجاد ناراحتی و درد می‌شود و در برخی موارد خوابیدن روی شکم باعث آسیب‌رساندن به ستون فقرات شده و یا کمرتان را ضعیف می‌کند.


روی صندلی ماشین درست بنشینید

خم شدن زیاد بر روی صندلی ماشین به مدت طولانی می‌تواند به پایین کمر و شانه‌های شما آسیب برساند.


نشستن صحیح پشت لپ تاپ و کامپیوتر را بدانید

از لپ‌تاپ، کامپیوتر شخصی و موبایل در وضعیت صحیح استفاده کنید

بسیار مشاهده کرده‌اید بسیاری افراد چه در وضعیت ایستاده و چه نشسته ساعات زیادی را در حالت کار با لپ‌تاپ و موبایل هستند. به منظور وارد‌ آمدن فشار کمتر به مهره‌ها و ماهیچه‌های گردن و کمر، لپ‌تاپ و موبایل خود را در ارتفاعی در امتداد قفسه سینه و هم سطح چشمانتان قرار دهید.


شیوه حمل صحیح اجسام در پله ها

اجسام را از پله‌ها به طور صحیح بالا ببرید

بالابردن وسایل از پله‌ها به قسمت‌های بالا و پایین کمر و هم‌چنین شانه‌ها آسیب می‌رساند و علاوه بر این باعث اعمال فشار زیاد و کشیدگی زانو‌ها و آسیب نیز خواهد شد.


برای حفظ سلامتی ستون فقرات، کیف سنگین حمل نکنید

تا حد امکان کیف سنگین حمل نکنید

آسیبی که کیف‌های سنگین به کمر وارد می‌آورند با میزان آسیبی که ورزشکاران در رقابت‌های ورزشی با آن مواجه می‌شوند برابری می‌کند. حمل کیف سنگین تعادل شانه‌ها را از بین می‌برد. در این شرایط بدن سعی می‌کند شانه‌ای را که کیف روی آن قرار گرفته بالا نگه دارد که این امر باعث برهم زدن تعادل و توازن ستون فقرات خواهد شد.


نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام