علت بی خوابی های شبانه چیست؟

تا حالا برایتان اتفاق افتاده است که در طول شب بیدار بشوید و تلاش مجددتان برای خواب بدون نتیجه باشد. گاهی در طول شب یاد کارهایی که فردا باید انجام دهیم، از خواب بیدارمان می کند. در چنین مواردی بهترین تصمیمی که می توانیم بگیریم تا مجددا به خواب برویم چیست؟ پاسخ به این سوالات را در این ویدیو مشاهده کنید.

361 بازدید
25/تیر/1397
00:00:48
اشتراک گذاری
4

علت بی خوابی های شبانه چیست؟

خواب راحت برای سلامت اعصاب، روان و جسم بسیار مهم است و اگر شما تا به حال بی خوابی تجربه کرده باشید می‌توانید درک کنید که عوارض بی خوابی بسیار ناخوشایند است. نیاز به خواب در سنین مختلف متفاوت است و هرچه سن بالاتر می‌رود میزان خواب کمتر می‌شود. فرد بزرگسال بین 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد و اگر این مدت به هر دلیلی کمتر یا بیشتر شود، مشکلات جسمی و روحی برای شخص ایجاد می‌کند.

برخی علل مهم بی خوابی:

1. شرایط فیزیکی بد برای خواب باعث می‌شود فرد نتواند وارد مرحله اولیه خواب شود. محیط با شرایط دمایی نامناسب، وجود نور زیاد در محیط و صدا از مهم ترین عوامل فیزیکی نامناسب برای خواب هستند.

2. برخی بیماری های جسمی باعث ناراحتی هایی می‌شوند که خواب را مختل می‌کند.

3. بیماریهای روانی مانند افسردگی، اضطراب و استرس های شغلی می توانند منجر به بی خوابی شوند.

4. معمولا برخی داروهایی که قبل از خواب مصرف می‌شوند، ممکن است باعث بی خوابی شوند. بسیاری از داروهای قلبی عروقی، داروهای اعصاب و روان و داروهای که برای کاهش فشار خون مصرف می‌شوند، از این نوع می‌باشند.

5. یکی از مواردی که نظم خواب را بر هم می‌زند، شیفت کاری است. بدن انسان به زمان شروع و پایان خواب عادت می کند و اگر این عادت مرتب در حال تغییر باشد، فرد شب هایی که شب کار هم نیست، باز هم نمی‌تواند بخوابد.

6. برخی افراد به دلیل اینکه بهداشت خواب را رعایت نمی‌کنند بی خواب می‌شوند. بهداشت خواب یعنی فرد در ساعت مشخص بخوابد و برای این کار باید از یک ساعت قبل از خواب خودش را آماده کند. فعالیت فیزیکی شدید انجام ندهد، در معرض نور زیاد قرار نگیرد، شام سبک بخورد، از خوردن چای، قهوه، کاکائو و نوشابه اجتناب ورزد، دمای اتاق را متعادل حفظ کند و تا وقتی که احساس خواب آلودگی ندارد، وارد رختخواب نشود.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام