تاریخچه طراحی و سرقت جام جهانی از ابتدا تا به امروز!

از سال 1930 تا سال 2014 اتفاقات جالبی برای جام های اهدا شده به برندگان معتبرترین تورنمنت فوتبالی دنیا افتاده است. این جام طی این سال ها دو بار طراحی و دو بار هم دزدیده شده است و به مدت 12 سال جام توسط رئیس وقت فیفا در خانه اش پنهان شد. با دیدن این ویدیو هر آنچه از تاریخچه این جام نمی دانستید را مشاهده کنید. (جام جهانی با آنی بین)

371 بازدید
31/خرداد/1397
00:05:01
اشتراک گذاری
5

تیم ملی فوتبال انگلستان برنده جام جهانی 1966

اولین بار ژول ریمه (Jules Rimet) رییس وقت فیفا در سال 1928 تصمیم به برگزاری مسابقات بین المللی فوتبال گرفت. او به یک مجسمه ساز فرانسوی به نام ابل لافئور (Abel Lafleur) طراحی جام را واگذار کرد. بدین ترتیب اولین جام این مسابقات با نقشی برگرفته شده از الهه یونان باستان طراحی شد و قرار بود به اولین برنده این مسابقات اهدا شود. این جام در سال 1930 با برگزاری اولین دوره مسابقات جام جهانی، به تیم اروگوئه که به عنوان میزبان برنده این تورنمنت شده بود، اهدا شد. طبق قوانین فیفا برنده هر تورنمنت می‌تواند جام را به مدت 4 سال به خانه ببرد و هر تیمی که 3 بار قهرمان این مسابقات شود مجاز است به طور دائم جام را برای خودش نگه دارد. جام جهانی 1934 در ایتالیا و در زمان حکومت دیکتاتور معروف بنیتو ملیسینی (Monito Molisani) برگزار شد. این دیکتاتور برای شکوه حکومتش دست به هر کاری زد تا ایتالیا برنده این جام شود و نهایتا هم موفق شد. در جام جهانی 1938 فرانسه و در دیدار فینال، ایتالیا و مجارستان به مصاف هم رفتند که بازیکنان ایتالیا با تهدید مسیلینی، به هر قیمتی قهرمان شدند. جنگ جهانی دوم به مدت 12 سال برگزاری این رویداد مهم را به تعویق انداخت. در این مدت فداکاری رییس ایتالیایی فیفا سرنوشت این جام را در دست نازی ها قرار نداد.

تیم ملی فوتبال آلمان برنده جام جهانی 2014

تا سال 1966 برگزاری این مسابقات بی سر و صدا ادامه پیدا کرد تا اینکه چند ماه قبل از جام جهانی 1966 انگلستان طی یک نمایشگاه عمومی برای اولین بار این جام دزدیده شد. البته تنها یک هفته بعد پلیس به کمک سگی به نام پیکلس (Pickles) جام را در جنوب لندن پیدا کرد. پیکلس جام را در زیر بوته‌ای پیدا و بعد از این ماجرا شهرت جهانی پیدا کرد. در سال 1970 برزیل سومین قهرمانی خود را جشن گرفت و جام را به صورت دائمی به خانه برد. در سال‌های بعد، فیفا تصمیم گرفت طراحی جام را تغییر دهد. از این رو نزدیک به 53 طرح از مجسمه سازهای سراسر دنیا برای فیفا ارسال شد و نهایتا طرح سیلویو گازانیگا (Silvio Gazzaniga) هنرمند ایتالیایی پذیرفته شد. این دومین و آخرین جام طراحی شده توسط فیفا است که متشکل از دو ورزشکار می‌باشد که کره زمین را بالای دستان خود نگاه داشته‌اند. در پایین این جام نیز فضایی برای حک کردن جزئیات تیم‌های برنده این مسابقات در نظر گرفته شده است. طراح پیش بینی کرده بود تا سال 2038 امکان حک کردن نام قهرمان جام های جهانی وجود دارد. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. در سال 1983 بار دیگر جام این تورنمنت دزدیده شد. این بار این اتفاق در برزیل رخ داد ولی ماجرا تلخ تمام می‌شود. چرا که هیچ وقت جام پیدا نشد و ظواهر نشان می‌داد جام دزدیده شده است. برای اینکه جزئیات بیشتری از جام های طراحی شده و به سرقت رفته بدانید حتما ویدیو بالا را تماشا کنید.

بعد از به سرقت رفتن این جام در برزیل، فیفا تصمیم گرفت آنرا در مقر اصلی خودش، کشور سوئیس نگهداری کند و تنها یک کپی از آنرا به تیم برنده جام جهانی اعطا نماید.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام