دلایل شکست کسب و کار در سخرانی TED

در سخنرانی TED، نات هاناس دو دلیل شکست شرکت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. از نگاه وی علاوه بر نیاز به تحقیق و توسعه برای فرار شرکت‌ها از انجام کارهای تکراری، اصرار آن‌ها به انجام کارهای فقط و فقط نوآورانه نیز بسیار خطرناک است. علاوه بر این، در ادامه این صفحه نیز شکست دو شرکت جنرال موتورز و نوکیا مورد بررسی قرار گرفته است.

342 بازدید
08/اردیبهشت/1397
00:10:38
اشتراک گذاری
6

درس‌هایی از شکست ۲ شرکت بزرگ دیگر

در آغاز قرن 21، هر شرکتی که برای مشتریانش ارزش فراهم می‌کرد، احتمالا می‌توانست با افزایش پارامترهایی چون کارآیی، حفظ قیمت و کیفیت تا چند سال سهم بازار خود را حفظ کند؛ گوگل و مایکروسافت از جمله این شرکت‌ها هستند. اما به تدریج در محیط رقابتی و بی‌ثبات جدید هیچ شرکتی نمی‌تواند تنها به واسطه‌ی عملکرد مثبتش، آینده‌ای روشن برای خود متصور شود. یادمان باشد در چنین شرایطی مزیت‌های رقابتی به سرعت ایجاد می‌شوند، از بین می‌روند و دوباره ایجاد می‌شوند.

درس شکست شرکت نوکیا

داستان شکست‌ها

شرکت جنرال موتورز در سال 1908 تاسیس شد. این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین شرکت صنعتی آمریکا شناخته می‌شود. جالب است بدانید از سال 1931 تا 2007 جنرال موتورز را به عنوان بزرگ‌ترین فروشنده اتومبیل در جهان می‌شناختند؛ اما در سال‌های 2008، 2009 و 2010  فروش آن تا مرز ورشکستگی شرکت کاهش یافت. مهم‌ترین دلیل شکست جنرال موتورز را می‌توان بی‌توجهی به بازار و تغییر ذائقه مشتریان دانست. درحالی‌که مصرف‌کنندگان نسبت به مدل‌های کوچک‌تر اتومبیل و با مصرف بهینه رغبت نشان می‌دادند، هیچ تحقیق و توسعه‌ای با توجه به این نیاز مشتریان صورت نمی‌گرفت و جنرال موتورز هم‌چنان نسبت به ساخت اتومبیل‌های آمریکایی، بزرگ و پرمصرف خود اصرار داشت. در مقابل شرکتی مثل تویوتا نسبت به ارائه اتومبیل‌های کوچک‌تر و مقرون ‌به‌صرفه‌تر دست به‌کار شده بود. طی سال‌های اخیر اخبار زیادی در مورد اعلام ورشکستگی جنرال موتورز شنیده شده است و هم‌چنان آینده این شرکت در هاله‌ای از ابهام است.

شرکت نوکیا نیز شرایط نسبتا مشابهی را تجربه کرده است. این شرکت فعالیت خود را در سال 1865 آغاز کرد و طی سال‌های متوالی در حوزه‌های مختلف ارائه محصول داشت. سرانجام نوکیا تصمیم گرفت تا فعالیت‌های خود را محدود به حوزه ارتباطات از راه دور کند. نوکیا با سرمایه‌گذاری و هدفگذاری مناسب و تمرکز روی تحقیق و توسعه سالیان دراز بازار این صنعت را به دست گرفت.
یکی از اولین موبایل‌ها، پرفروش‌ترین موبایل تاریخ، اولین موبایل با قابلیت بازی، اولین موبایل دوربین دار بخشی از موفقیت‌های نوکیا در سال‌های نه چندان دور است. برای نوکیا هم شرایط خوب پیش نرفت. عدم پیش‌بینی صحیح بازار و ذائقه مشتریان باعث شد که نوکیا در به‌دست آوردن بازار موبایل‌های هوشمند شکست بخورد و نه سیستم عامل سیمبین و نه سری گوشی‌های مبتنی بر ویندوز نیاز مشتری را برطرف نکرد و سهم بازار این شرکت روز به روز کاهش یافت. نوکیا در عرض سال 2007 تا 2008 ده درصد از سهم بازار خود را به شرکت اپل واگذار کرد. متاسفانه امروزه حتی نمی‌توان نوکیا را جزو چند شرکت اصلی تولیدکننده موبایل در جهان و پیشرو بازار دانست.

لازم است بدانید نوکیا در سال‌های 2000 و 2001 پنجمین برند ارزشمند جهان بود اما در سال 2012 تا رتبه 19 سقوط و نهایتا مایکروسافت به‌طور رسمی نوکیا را خریداری کرد.

درس هایی از شکست مدیران شرکت های بزرگ

درس‌هایی که این شکست‌ها به مدیران می‌دهد

1- در صورتی که اندازه کسب‌وکارتان کوچک تا متوسط است و در بخشی با تغییرات فراوان فعالیت می‌کنید، نیاز است که تصمیم‌گیری‌ها مشارکتی باشند. اختیارات بیشتری به کارکنان خود واگذار کنید. از مکاتبات شفاهی بیشتر استفاده کنید. سلسله‌مراتب را محدود کرده و دایره نظارت خود را افزایش دهید.

2- هر تغییر محیطی می‌تواند روی کسب‌وکار شما تاثیر بگذارد، پس هوشیار باشید و نیاز بازار و ذائقه مشتریان را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین بخشی از بودجه خود را صرف تحقیق و توسعه کنید. و به دنبال نوآوری و خلاقیت در راستای تامین نیازهای مشتریان باشید.

3- موفقیت و گاهی شکست پایدار نیست. تجربه شکست شرکت‌های بزرگ، نشان‌دهنده آن است که نمی‌توان تنها به پشتوانه گذشته درخشان به فعالیت ادامه داد. هر تغییری در بازار ممکن است منجر به معرفی محصولات و خدمات قابل اتکای جدیدی شود.

4- اشتباهات خود را ادامه ندهید. به محض آنکه روند در حال انجام اشتباه را شناسایی کردید، از ادامه آن صرف‌نظر کنید. امروزه یکی از متداول‌ترین اشتباهات مدیران آن است که تنها به‌دلیل آنکه برای یک برنامه وقت و هزینه صرف شده است، اصرار به ادامه آن دارند و این یعنی نگرانی؛ در سخنرانی تد، نات هاناس دو دلیل شکست شرکت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. از نگاه وی علاوه بر نیاز به تحقیق و توسعه برای فرار شرکت‌ها از انجام کارهای تکراری، اصرار آن‌ها به انجام کارهای فقط و فقط نوآورانه نیز بسیار خطرناک است. پیشنهاد می‌کنم جزییات توصیه‌های نات هاناس رو به طور کامل در این ویدیو مشاهده کنید.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام