راهکارهای مقابله با کم آبی و نجات شهری که فقط 4 ماه آب داشت!

در مارس 2017، شهردار کیپ تاون، به دلیل خشکسالی این شهر را رسما یک فاجعه اعلام کرد. کمتر از چهار ماه آب مصرفی برای آن باقی مانده بود. مصرف آب 100 لیتر برای هر نفر در روز جیره بندی شد و از تاریخ سوم سپتامبر به بعد به 87 لیتر تنزل یافت. اگر نگران کمبود ذخایر آبی کشورتان هستید تماشای این ویدیوی سخنرانی تاثیرگذار TED را از دست ندهید.

921 بازدید
21/تیر/1397
00:11:19
اشتراک گذاری
7

به گفته دفتر غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، کمتر از پنج درصد از جمعیت جهان، کشورشان نسبت به 20 سال پیش آب بیشتر و بقیه آب کمتری دارند و تقریبا یک سوم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که با بحران آب مواجه اند.

راه حل برای بحران کم آبی - آنی بین

سه درسی که می‌توان از کشور های کم آب ولی با برنامه آموخت را در ادامه بررسی می‌کنیم:

درس نخست

اینکه صادقانه به مردم بگویید چقدر آب دارند. به منظور حل یک مشکل، ما باید اول به وجود آن اعتراف کنیم. زمانی که مسئله آب مطرح است، مردم می‌توانند به آن اهمیت ندهند و بگویند مادامی که آب از شیر بیرون می‌آید، همه چیز رو به راه است. اما بعضی کشورهای خشک، هوشمندانه تمهیدات ساده و خلاقانه ای را در پیش گرفته‌اند تا شهروندانشان متوجه میزان خشکی سرزمینشان بشوند.

دومین درس

دومین درس بر توانمندسازی مردم در صرفه‌جویی آب تاکید دارد. ملبورن از مردم خواست تا مصرف آب در خانه را کاهش دهند. یکی از راه‌ های پیشنهادی، کاهش زمان دوش گرفتن است. البته، مصاحبه‌‌ ها نشان میداد اعتقاد مردم بر این است که دوش گرفتن فقط برای نظافت نیست، بلکه جایی است که آنجا به آرامش می‌رسند! در نتیجه فقط تاکید بر صرفه جویی جواب نمیدهد. از این‌رو مسئولین شهری شروع به توزیع سردوش‌های رایگان مخصوص برای کاهش فشار آب بین شهروندان کردند و ظرف مدت چهار سال، بیش از 460 هزار سردوش تعویض شد. با این روش در ملبورن تقاضای آب سرانه تا 50 درصد کاهش یافت.

همانطوری که کشورهای سابقا غنی از آب، به سرزمین‌های کم‌ آب تبدیل می‌شوند، به نظر نباید وقت را تلف و چرخ را از نو اختراع کنیم. فقط کافی است به اقداماتی که کشور های کم‌ آب کرده اند نگاه کنیم، چراکه راهکارها مشخص است. اکنون این تنها به خود ما بستگی دارد تا دست به کار شویم.

سومین درس

سومین درس می‌گوید صرفه‌جویی در مصرف آب می‌تواند از اماکن غیرقابل‌ انتظار انجام شود. سنگاپور هشتمین کشور کم ‌آب در جهان تقریبا برای 60 درصد از نیاز خود آب وارد می‌کند. نیاز به آب، مسئولین این کشور را به فکر انداخت تا اولین مخزن آب شهری را در این کشور بسازند. این بزرگترین آب ‌انبار در جهان است و اندازه آن تقریبا یک ششم سنگاپور می‌باشد. مارینا باراژ سه منفعت با ارزش برای کشور سنگاپور دارد. اول اینکه ذخیره آب سنگاپور را تا 10 درصد افزایش می‌دهد. دوم از نواحی پست اطراف خود در مقابل سیل محافظت می‌کند و سوم یک جاذبه زیبای برای گردشگران به حساب می‌آید. ویدیوی بالا همه مطالب تکمیلی این مقاله را برای شما به نمایش می‌گذارد.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام