فکر می‌کنید حیوانات چقدر می‌خوابند؟

در این ویدئو، میزان خواب بعضی از حیوانات، نظیر مورچه ها، زرافه ها، شیرهای دریایی، خرس های قطبی، سگ ها، موش ها، ببرها آمده است. برای مطالعه بیشتر، می توانید از مطالب تکمیلی این صفحه کمک بگیرید.

476 بازدید
09/اردیبهشت/1397
00:01:01
اشتراک گذاری
4

آیا حیوانات می‌خوابند؟

از نگاه دانشمندان خواب در موجودات زنده موضوع مهمی است و از آن به دنبال مسایل زیادی هستند. برای آنها هنوز روشن نشده است چرا موجودات زنده نیاز به خواب دارند. هنگام خواب معمولا فعالیت‌های فیزیکی و پاسخ به محرک‌های خارجی کاهش می‌یابد. حالت های عجیب خوابیدن در جانوران را اینگونه متصور می‌شویم که آنها بیدارند ولی حرکت نمی‌کنند. مثلا خوابیدن خفاش‌ها به صورت وارونه یا ایستاده خوابیدن بعضی از اسب‌ها و فیل‌ها.
خواب به راحتی برگشت‌پذیر است، به این معنی که یک موضوع خیلی ساده مثلا صدای بسته شدن در باعث بیدار شدن از خواب می‌شود و البته در بعضی از خواب‌ها مانند خواب زمستانی یا کما قضیه کاملا متفاوت است و هوشیاری مغز کاهش می‌یابد. خوابیدن در گونه‌های مختلف جانوران متفاوت است. مثلا زرافه به مدت 2 ساعت نیاز به خواب دارد که همین مدت کمِ خواب هم خوابی عمیق است.


حیوانات چقدر می خوابند

تمایلات خواب در گونه پستانداران چگونه است؟

اکثر گونه‌های پستانداران در مدتی که جوان‌تر هستند به خواب بیشتری نیاز دارند. البته استثنائاتی هم در این زمینه وجود دارد. مثلا نوزاد نوعی نهنگ و دلفین در چند ماه اول زندگی اصلا نمی‌خوابند و نکته مهم دیگر در مورد این دو حیوان این است که نیمی از مغز آنها در زمان خواب، در حالت استراحت و نیمی دیگر در حالت آماده به‌کار می‌باشد.


حقایقی در مورد خوابیدن حیوانات!

برخی از حیوانات مانند نهنگ‌ها و فیل‌های دریایی در هنگام خواب مغزشان مانند زمانی که بیدار هستند فعال می‌باشد و می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند بدون آنکه برای آنها مشکلی به‌وجود آید. خواب می‌تواند کاربرد متفاوتی در کارایی مغز حیوانات داشته باشد و به همین دلیل خواب‌های آنان با یکدیگر متفاوت است. در کل، خواب برای ادراک و کارایی مغز برخی از حیوانات بسیار با اهمیت است و برای بعضی از آنها خواب جزء نیازهای واجبشان نمی‌باشد.


خوابیدن فیل ها

آیا می‌دانستید:

  • پنگوئن‌ها به صورت ایستاده می‌خوابند.
  • فیل ها مانند انسان‌ها بر روی زمین ولو می شوند و خُرخُر می‌کنند.
  • قورباغه در هنگام خواب با هم قورقور می‌کنند.
  • خفاش های قهوه ای کوچک ممکن است تا 20 ساعت بخوابند.

میزان خواب کوالای استرالیایی

آیا می‌دانید خواب آلودترین حیوانات کدامند؟

کوالای استرالیایی روزانه حدود 22 ساعت را می‌خوابد و روی درخت اوکالیپتوس زندگی می‌کند. در زمانی که این حیوان در بیداری به سر می‌برد فقط دنبال غذا می‌گردد تا خودش را سیر کرده و بعد از خوردن غذا نیز می‌خوابد. حیوان دیگری به نام تنبل در جنگل‌های انبوه آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند که این حیوان روزی 20 ساعت می‌خوابد که معمولا از درخت ها آویزان می‌شود. گورکن یا آرمادیلویکی و هم‌چنین صاریغ از حیوانات خواب‌آلود به‌شمار می‌روند که نزدیک به 18 ساعت می‌خوابند.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام