ماشینی که جاده ها رو سنگ فرش میکنه!

با پیشرفت علم، ماشین های بسیار زیادی به کمک کارهای عمرانی شهرها آمده اند. کار یکی از این ماشین ها، سنگ فرش کردن خیابان ها می باشد. در این ویدئو به معرفی این ماشین می پردازیم.

227 بازدید
03/خرداد/1397
00:00:46
اشتراک گذاری
5

در اوایل قرن نوزدهم کلمه‌ی سنگ فرش مطرح شد زمانی که کارگران بریتانیایی برای انجام کار مجبور بودند از رودخانه‌ای عبور کنند که کف آن از سنگهای گرد و محکم پوشیده شده بود و عبور را برای آنها آسان میکرد که بعدها برای سنگ فرش کردن خیابان‌ها از آن ایده گرفتند. این ایده با توجه به مزیت ‌هایی مانند جلوگیری از ایجاد گل و لای در زمان باران و گرد و خاک در هوای خشک، مقاومت در برابر عبور و مرور و همچنین حفاظت از افراد نابینا به دلیل صدای ایجاد شده زمانی که کالسکه یا ماشین از مسیر آنها عبور می‌کرد، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

امروزه زیبا بودن ظاهر شهر برای شهروندان اهمیت زیادی دارد. یکی از مواردی که به زیبا کردن شهر کمک می‌کند ایجاد طرح‌های متنوع و زیبا در پیادهروها و خیابان‌ها با استفاده از سنگ است. اما این کار مشکلاتی از جمله هزینه‌ی بالا، وقت‌گیر بودن و آسیب رساندن به کارگران را به همراه دارد. مهندسان برای حل این مشکلات ماشینی شبیه به پرینتر ساختند با این تفاوت که این ماشین بجای جوهر از آجر و ملات و بجای کاغذ از زمین استفاده می‌کند. مزیت کار با این ماشین در اینجاست که تعداد کارگران کمتری نیاز دارد، می‌تواند طرحهای متنوعی را بگیرد و آن را پیادهسازی کند و سرعت سنگ فرش کردن را افزایش دهد.

این پرینتر به نام تایگر استون توسط "هنگ ون کویج" مدیر شرکت دانمارکی "ونکو" اختراع شد. این ماشین در جادههای عریض به آرامی حرکت و آجرها را رها میکند و بر روی مسیر نصب مینماید. معمولا دو نفر کارگر بر روی سکوی دستگاه تایگر استون میایستند و آجرها را با دست از سمت قیفی شکل آن سُر میدهند و گرانش موجب میشود آجرها در کنار یکدیگر و در یک پهنای عریض، روی یک سطح رو به پایین سُر بخورند و اینچنین است که جاده سنگ فرش میشود.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام