نحوه نشستن صحیح پشت کامپیوتر

برای اینکه دچار درد های عضلانی و مفاصل، آسیب های بیش از حد شانه، بازو، مچ دست و چشم نشوید، نحوه صحیح نشستن پشت کامپیوترتان را یاد بگیرید. این ویدیو به سادگی نحوه صحیح نشستن را به شما آموزش می دهد. مطالب تکمیلی را با خواندن مقاله پایین دنبال کنید.

205 بازدید
05/تیر/1397
00:00:59
اشتراک گذاری
4

نشستن صحیح پشت میز کامپیوتر و لپ تاپ برای جلوگیری از کمردرد و مچ درد

از عوامل موثر در افزایش بهره وری، مناسب بودن محل کار و شرایط محیط است. همه روزه افراد زیادی چه در محیط کاری و چه در خانه زمان قابل توجهی را با کامپیوتر کار می‌کنند و اگر به نکاتی توجه نداشته باشند، امکان دارد دچار دردهای عضلانی و مفاصل، آسیب های بیش از حد شانه، بازو، مچ دست و چشم شوند. ما برای حل این مشکلات به بررسی نحوه درست قرار گرفتن موارد زیر می‌پردازیم.

پس صندلی کامپیوتر باید راحت و ارتفاع آن قابل تنظیم و همچنین دارای پشتی مناسب برای کمر و گردن باشد. کاربر ممکن است بنا به کاری که با رایانه انجام می‌دهد، ساعت ها روی صندلی بنشیند. (زاویه پشتی صندلی با نشیمنگاه 100 تا 110 درجه) مطمئن شوید که پایین و بالای کمر شما توسط صندلی تکیه گاه دارد و اگر لازم است از بالشتی کوچک استفاده کنید. بهتر است دسته های صندلی نیز به گونه ای تنظیم شوند که شانه ها شل و رها باشند و صندلی نیز به راحتی بچرخد. ارتفاع صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که پای شما درست بر روی زمین قرار گیرد. امکان دارد به خاطر بلندی صندلی پاهایتان آویزان شود که در این صورت دچار کمر درد خواهید شد و فشار وارد بر مهره های کمرتان افزایش خواهد یافت. بنابراین حتما از زیر پایی استفاده کنید تا وزن ران‌ها روی زیر پایی خنثی شود و جریان خون در پاها افزایش یابد و مانع از ایجاد لخته های خونی در پا، ورم پا، واریس و پادرد گردد.

بهتر است به منظورکاهش اثر تشعشعات، از فیلتر یا صفحه نمایشهای ضد اشعه مانند LCD استفاده کنید.

صفحه نمایش کامپیوتر باید بالای صفحه کلید و مستقیم روبروی چشم های شما باشد، بطوریکه گردن شما به پایین و بالا یا پهلوها خم نشود و چشم شما با بالاترین نقطه مانیتور موازی باشد. در ضمن حتما در فواصل معین به خودتان یک یا دو دقیقه استراحت دهید. لازم است حداقل به اندازه یک بازو از صفحه نمایش فاصله داشته باشید بطوریکه فاصله بین چشم ها تا صفحه مانیتور بین 30 تا60 سانتی متر باشد. هرگونه پرده یا آفتابگیر را به گونه ای تنظیم کنید که نور به صفحه مانیتور برخورد نکند. نوشته ای را که می‌خواهید تایپ کنید، دقیقا روبروی خودتان قرار دهید.


نزدیک به صفحه کلید قرار بگیرید طوری که صفحه کلید دقیقا در مرکز بدن شما قرارگرفته باشد. از صفحه کلید‌هایی استفاده کنید که قسمت زیردستی دارند تا فشار کمتری به مچ دست وارد شود. فاصله صندلی و میز باید طوری تنظیم شود که دست‌ها به طور قائم روی صفحه کلید قرار گیرد و شانه‌ها رها بوده، آرنج‌ها به راحتی کار کنند و مچ و دستان شما صاف و مستقیم و به موازات هم روی صفحه کلید قرار گیرند. بهترین حالت برای صفحه کلید آن است که نسبت به میز کمترین زاویه را داشته باشد. به‌طور متوسط ارتفاع 60 تا 70 سانتی متر برای میز رایانه مطلوب است.


تمرکز چشم به یک نقطه در فاصله معین برای مدت زمان طولانی خستگی چشم را به‌همراه دارد.

چشم انسان اجسامی که حدودا در فاصله شش متری قرار دارند را می‌بیند و برای دیدن اجسام نزدیک‌تر باید فعالیت بیشتری را انجام دهد. عوامل زیر را به منظور کاهش خستگی چشم رعایت کنید.

  • برای جلوگیری از انعکاس نور کمی صفحه را کج کنید.
  • منبع اصلی نور نباید به طور مستقیم به صورت شما و یا صفحه نمایش کامپیوتر بتابد.
  • کنتراست و روشنایی صفحه‌ نمایش را کاهش دهید.
  • هر چند وقت به اشیای دور نگاه کنید و روی آنها تمرکز کنید.
  • صفحه مانیتور نباید خیلی به چهره‌ی شما نزدیک باشد.
  • بیشتر از 45 دقیقه پشت سرهم کار نکنید.
  • سبزی و میوه زیاد بخورید.
  • چشمتان را در تاریکی مطلق استراحت دهید.
  • از لامپ‌های کم مصرف به هیچ وجه استفاده نکنید.
  • استفاده از عینک‌هایی‌که‌ جلوی اشعه‌های مضر مانیتور را بگیرد.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام