چطور در 66 سالگی کارآفرین شدم؟

در این ویدیو پاول تاسنر در یک سخنرانی TED، از زمانی که 64 ساله بوده و از کمپانی که در آن کار می‌کرده اخراج شده‌ است می‌گوید. او در 66 سالگی و بعد از 40 سال کارمندی و کسب تجربه های مختلف، زمانی که بسیاری از سالمندان به فکر بازنشستگی هستند، کسب و کار خود را راه اندازی کرد و به موفقیت چشمگیری دست یافت.

389 بازدید
10/اردیبهشت/1397
00:06:55
اشتراک گذاری
8

هیچوقت برای کارآفرینی دیر نیست. برخلاف داستان‌های فراوانی که در مورد کارآفرینان ثروتمند جوان وجود دارد، در روی دیگر سکه کارآفرینان بسیاری هستند که در سنین بالا ایده های خود را عملی کرده‌اند و به نتایج بزرگی دست یافته‌اند. در ادامه این مقاله می‌خواهم 4 کارآفرین را به شما معرفی کنم که ثابت کردند سن فقط یک عدد است و بازنشستگی را گزینه‌ای مناسب برای خودشان ندیدند و کارآفرین‌های موفقی شدند.

رِید هافمن بنیان‌گذار LinkedIn

رِید هافمن بنیان‌گذار LinkedIn

شرکتی به اسم لینکدین که یک شبکه‌ی اجتماعی بزرگ و منحصر‌به‌فرد است به هیچ عنوان توسط یک فرد جوان و بی‌تجربه تاسیس نشد. رِید هافمن بعد از تاسیس شرکتش سایتی به اسم socialnet راه‌اندازی کرد که به شکست منجر شد. در ادامه تصمیم گرفت به شرکت پی‌پال بپیوندد و آنجا بود که به‌ فکر راه‌اندازی لینکدین افتاد، قبل از اینکه موقعیتش را در شرکت از دست بدهد. در آن زمان 35 ساله داشت و زمانیکه به شهرت رسید 43 ساله شده بود.


کارول گاردنر مالک شرکت Zelda Wisdom

کارول گاردنر در 52 سالگی از همسرش جدا و افسرده شده و از نظر اقتصادی ورشکسته بود. به پیشنهاد روانپزشک خود تصمیم به نگهداری از یک سگ گرفت و در یک مسابقه محلی با موضوع کارت تبریک کریسمس، از عکس سگ خود استفاده کرد و برنده شد. این موفقیت برای وی کافی بود تا شرکتی برای طراحی و تولید کارت تبریک تاسیس کند و نام آن را از روی نام سگش، زلدا انتخاب نماید. ارزش شرکتش در سال 2010 تقریبا 50 میلیون دلار بود.


لئو گودوین موسس شرکت بیمه‌ای GEICO

این شرکت بیمه‌ای در حوزه خودرو است. لئو گودوین در دهه 30 میلادی بعنوان حسابدار در سان آنتونیو‌ی تگزاس مشغول به‌کار بود. در همان سال‌ها متوجه شد صنعت بیمه نیاز به تحول بنیادی دارد و همیشه برای او جای سوال بود که چرا شرکت‌ها مستقیما با مشتری در ارتباط نیستند.

بالاخره در سال 1936و در 50 سالگی به‌ همراه همسرش لیلیان، شرکتش را در شهر واشنگتن تاسیس کرد. جالب است بدانید آن‌ها در پایان سال اول تاسیس شرکت، 12 کارمند و 3700 بیمه‌گذار داشتند که این رقم امروزه به بیش از 27 هزار نفر کارمند و بیش از 14 میلیون بیمه‌گزار رسیده است.


هارلند دیوید ساندرز  مالک برند مرغ سوخاری Kentucky

هارلند دیوید ساندرز مالک برند مرغ سوخاری Kentucky

ساندرز فعالیت اقتصادی‌اش را مانند سایر کارآفرینان آغاز نکرد. در سنین کودکی پدرش را از دست داد و رابطه خوبی با ناپدری‌اش نداشت. کارهای زیادی را تجربه کرد و مرتبا توسط کارفرمایانش اخراج می‌شد. در ادامه وکیل شد و بعد از درگیری با یک موکلش شغل وکالتش را نیز از دست داد. ولی آنچه مهم است او هرگز تسلیم نشد و همین موضوع باعث موفقیت وی گردید.

در ایستگاه خدماتی در شهر کوربین، مرغ‌های خوشمزه‌ی ساندرز مورد پسند مردم محلی قرار گرفت. متاسفانه طی یک اتفاق ایستگاهش در آتش سوخت، ولی این پایان کار نبود. در ادامه آنجا را بازسازی و به یک رستوران با 140 صندلی تبدیل کرد. در سن 62 سالگی برای اولین بار مرغ سوخاری کنتاکی با برند KFC را تاسیس نمود که بیش از 18800 نمایندگی در 18 کشور و منطقه‌ی مختلف دارد.


محققین بریتانیایی طی تحقیقی به این نتیجه رسیدند که کارآفرینان مسن نرخ موفقیتی 70 درصدی دارند، این در حالی است که این نرخ برای کارآفرینان جوان به 28 درصد کاهش می‌یابد. تاسنر معتقد است که تعداد زیاد سالمندان، نوعی نیروی بالقوه برای افزایش نرخ کارآفرینی در کشور است. صحبت‌های کامل این کارآفرین را در ویدیو بالا به‌طور کامل مشاهده کنید.


نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام