چگونه بخوابیم تا صبح سرحال باشیم؟

در مورد سیکل خواب و اینکه چطوری بخوابیم تا صبح ها سرحال تر باشیم چیزی شنیدید؟ تا حالا برای شما پیش اومده، در عین حال که ظاهرا خواب کاملی داشتید، اما زمان بیدار شدن کسل بودید؟ یا برعکس، خواب کوتاهی داشتید ولی هنگام بیدار شدن، شاداب تر بودید؟ پاسخ همه این موارد به سیکل های خواب 90 دقیقه ای بر میگرده که در این ویدئو به صورت کامل توضیح دادیم.

512 بازدید
27/اردیبهشت/1397
00:01:03
اشتراک گذاری
10

همچنان که بدن انسان برای سالم و شاداب بودن به آب، غذا و ورزش احتیاج دارد، به خواب نیز نیازمند است. از آنجایی که هر فرد یک سوم طول عمر خود را در خواب به سر می‌برد و خواب در زندگیش تاثیر بسزایی دارد، باید برای خواب خود الگوی درستی تعیین کند. الگوی خواب برای سلامتی هر فرد بسیار مهم است و اگر به آن توجه نکند ممکن است خطراتی را برایش به همراه داشته باشد و بدن به درستی فعالیت‌های خود را انجام ندهد و همچنین انرژی کافی برای انجام فعالیت ‌های روزمره را نداشته باشد. در ادامه به بیان نکاتی می‌پردازیم که به شما برای تعیین الگوی خواب کمک می‌کند.


  • شما با توجه به مزاجتان می‎‌توانید بین 6 تا 10 ساعت در شبانه روز بخوابید؛ البته استثناء هم وجود دارد. کودکان با توجه به سنشان به میزان بیشتری خواب نیازمندند و با افزایش سن، خوابشان کم می‌شود.
  • برای اینکه خواب خوبی داشته باشید نباید گرسنه بخوابید و اگر هم غذا خوردید حتما چند ساعت بین شام و خواب شما باید فاصله باشد. بهترین زمان برای خوابیدن از اول شب تا قبل از طلوع خورشید است.

بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به پهلو است

  • بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به پهلو است. اگر به پشت یا به‌روی شکم بخوابید ستون فقرات شما آسیب می‌بیند و دچار تغییر شکل می‌شود. پس بهتر است به پهلو بخوابید و یک بالشت بین دو زانوی خود قرار دهید تا فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد شود.
  • خواب دارای پنج مرحله است. مرحله‌‌ی اول خواب سبک، مرحله‌ی دوم خواب عمیق‌تر با نفس‌های آرام است، مرحله‌ی سوم زمانی که مغز شما شروع به بازسازی و بهینه‌سازی عملکرد خود می‌کند، مرحله ی چهارم کمی عمیق‎‌تر است و مرحله‌ی پنجم که آخرین مرحله است هم خواب و رویا می‌بینید و هم تمام اعضا‎‌ی بدنتان حالت بی‌حسی و فلج بودن می‌گیرد. این پنج مرحله 90 دقیقه طول می‌کشد پس بهتر است که ساعت خواب شما مضربی از 90 دقیقه باشد تا در ابتدای سیکل بعدی که خوابتان سبک است، بیدار شوید.
  • دمای اتاق از نکاتی است که باید به هنگام خواب به آن توجه شود. بهترین دما، دمای بین 16 تا 18 درجه‌ی سانتی‌گراد یا همان 60 تا 65 درجه‌ی فارنهایت می‌باشد.

دمای اتاق برای خواب راحت چقدر است؟

  • تنها زمانی به رختخواب بروید که خوابتان بیاید و نور اتاق خوابتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که مزاحم چشمتان نباشد.
  • بهتر است در رختخوابتان تا دیر وقت بیدار نمانید زیرا انجام یک ‌بار این کار باعث می‎‌شود مغزتان به آن عادت کند و مجبور شوید هر شب برای به خواب رفتن وقت زیادی بگذارید.
  • روزهای تعطیل نیز الگوی خواب خود را رعایت کنید زیرا اگر شب دیر بخوابید و صبح دیر بیدار شوید خوابتان بهم می‌ریزد و در شب‌های دیگر دچار مشکل می‌شوید.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام