آشنایی با علائم حمله قلبی، ایست قلبی و سکته مغزی

متاسفانه همه ما در اطرافمان کسانی هستند که دچار عارضه قلبی و یا مغزی شده اند. با مشاهده این ویدیو و مطالعه مقاله پایین با تعریف و علائم حمله قلبی، ایست قلبی و سکته مغزی بیشتر آشنا شوید، به امید آنکه بتوانید در شرایط اضطراری بهترین تصمیم را بگیرید. اگر این مطلب برای شما مفید بود، لطفا آن را به دوستانتان نیز معرفی کنید.

228 بازدید
06/مرداد/1397
00:01:30
اشتراک گذاری
5

علائم حمله قلبی، ایست قلبی و سکته مغزی - آنی بین

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی، جریان خون را که به عضلات قلب می‌رسد، کاهش می‌دهد. در سکته و حمله قلبی فرد هوشیار است. فشردگی و درد قفسه سینه و قسمت بالای بدن مهم ترین علائم سکته قلبی هستند، اما سکته قلبی علائم دیگری نیز دارد که باید آن ها را بشناسید. شناخت علائم پایین و مراجعه فوری به پزشک، فرد را از خطر مرگ نجات می دهد. در ضمن علائم سکته قلبی از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. سکته مغزی اولین علت از کارافتادگی و دومین علت مرگ در دنیا اعلام شده است، همچنین هم اکنون در کشورهای پیشرفته، سکته مغزی سومین علت مرگ است که در آینده نه چندان دور با پیر شدن جوامع این کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

علائم حمله قلبی

اگر دچار حمله قلبی شدید، با حفظ آرامش خود بصورت پی در پی سرفه کنید (سرفه های عمیق و طولانی). هرگونه فعالیت بدنی درد را افزایش می‌دهد و خطر بیشتری را ایجاد می‌کند و نهایتا با کمک از یک نفر به بیمارستان مراجعه کنید و یا فورا با اورژانس تماس بگیرید.

 1. درد در سینه: احساس سفتی، سنگینی، درد یا سوزش در سینه
 2. درد در بازوها، گردن، فک، پشت یا شکم: برای بعضی از افراد درد یا سنگینی شدید و برای برخی دیگر فقط همراه با ناراحتی می‌باشد.
 3. تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر معده یا معده درد: بعضی از افراد حین سکته علائم گوارشی دارند و حتی ممکن است استفراغ کنند و این علائم برای زنان بیشتر از مردان گزارش شده است.
 4. احساس سر گیجه یا سبکی سر
 5. عرق کردن
 6. نفس کم آوردن: تنگی نفس که بطور ناگهانی ایجاد می‌شود. افرادی که دچار تنگی نفس می‌شوند.
 7. ورم پا: ورم پا، شکم یا چشم های پف کرده به دلیل تجمع مایعات که ناشی از گردش ضعیف و ناقص خون توسط قلب بیمار است.
 8. تغییر رنگ پوست: تغییر رنگ پوست به زرد یا خاکستری به ویژه در اطراف چشم.

ایست قلبی

احیای قلبی و ریوی هنگام ایست قلبی می‌تواند زندگی بیمار را تا رسیدن آمبولانس حفظ کند. البته در صورتیکه آموزش آن را ندیده اید، هرگز دست به این کار نزنید!

ایست قلبی حالتی است که ضربان قلب کامل از بین می‌رود. این حالت می‌تواند به دنبال سکته قلبی، شک، خونریزی های شدید، برق گرفتگی و ... رخ دهد. در ادامه علائم ایست قلبی را مرور کنید.

 1. منگی کوتاه مدت و به دنبال آن غش کردن و از دست رفتن هوشیاری
 2. لمس نشدن نبض لمس و توقف تنفس
 3. آبی، سفید شدن پوست
 4. گشاد شدن مردمک ها
 5. عدم کنترل ادرار و مدفوع

سکته مغزی

سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک رگ خونی مغز پاره و خون رسانی به بخشی از مغز متوقف و یا یک لخته خونی باعث انسداد شریان خون رسان به مغز می‌شود و در عرض چند دقیقه سلول های مغز میمیرند. علائم سکته مغزی را در ادامه مطالعه کنید.

 1. سردردهای شدید بدون علت
 2. اشکال در بلع
 3. سرگیجه بدون دلیل
 4. بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران
 5. تاری دید یا از دست دادن بینایی در یک چشم
 6. عدم تعادل و لنگ زدن

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام