چرا باید دور میز گرد کنار هم بنشینیم؟!

تا حالا برایتان پیش آمده است که در یک جلسه دور میز کنار همکاران و یا دوستانتان بنشینید و راجع به موضوعی به مباحثه بپردازید؟ به نظر شما میز مذاکره گرد یا مستطیلی باشد، تفاوتی در نتیجه مذاکره ایجاد می‌کند؟ این ویدیو را حتما مشاهده کنید تا تاثیر میز گرد یا مستطیلی را در نتیجه مذاکراتتان ببینید!

77 بازدید
17/مرداد/1397
00:01:08
اشتراک گذاری
6

چرا باید دور میز گرد کنار هم بنشینیم - آنی بین

در این مقاله به تاثیر شکل میزها در تعاملات حرفه ای و اجتماعی خواهیم پرداخت. به نظر شما آیا شکل میز می‌تواند افرادی که دور آن گرد آمده‌اند را تحت تاثیر قرار دهد.

میزهای گرد

میزهای گرد به دلیل آن که فاقد گوشه هستند، به عنوان نماد و سمبل وحدت و برابری افرادی شناخته می‌شوند که دور آن جمع می‌شوند. محل صندلی هایی که دور میز گرد چیده می‌شوند موقعیت اجتماعی افراد را نشان می‌دهد. رهبران پشت میز گرد هم افرادی برجسته و متمایز به نظر می‌رسند و موقعیت سایرگروه بسته به نزدیکی آن ها با رهبر سنجیده می‌شود. افرادی که در نزدیکی رهبر گروه می نشینند، افراد مهم تر و تاثیرگذارتر و نزدیک تری به رهبر گروه هستند.

میزهای مربع

میزهای مربع به دلیل برخورداری از چهار ضلع مساوی، برابری جایگاه و قدرت افرادی که اطراف آن می‌نشینند، را نشان می‌دهد. از طرفی گوشه های برآمده و اضلاع مجزا بین مذاکره کنندگان تفکیک و جدایی ایجاد می‌کند و برخلاف میز گرد نشان دهنده وحدت و همدلی نیست بلکه همانطور که گفته شد فقط نماد برابری موقعیت و قدرت برای کسانی است که دور آن گرد هم می آیند. برای ارتباطاتی که هدف از آن رقابت و مذاکره می‌باشد، این میز بسیار مناسب است.

میزهای مستطیل

استفاده از میزهای مستطیلی شکل در محیط کار بسیار رایج است. در میزهای مستطیلی هم چهار ضلع مجزا وجود دارد که نشان از عدم وحدت و یکپارچگی اعضایی است که دور آن نشسته اند. در این میزها، مرکز قدرت صدر میزاست، یعنی یکی از ضلع های کوچکتر که مقابل آن هم خالی است و شما هر چه از صدر میز دورتر باشید، به نظر شخصی با تاثیرگذاری کمتری هستید. جالب است بدانید میز بیضی از بسیاری جهات تاثیر مشابه میز مستطیل دارد.

نظرات کاربران

لطفا برای ثبت نظرتان، ابتدا وارد سایت شوید
ورود
ثبت نام